Mokomieji vaismedžių skiepijimo vaizdo įrašai

Įgyvendinant tarptautinį projektą “Growing seed savers in museums” (Sėklų saugotojų telkimas muziejuose) 2021-2022 m parengti mokomieji vaismedžių skiepijimo vaizdo įrašai. Šie vaizdo įrašai skirti sodininkams megėjams, norintiems išmokti padauginti savo mėgiamus vaismedžius, pvz. tėvų ar senelių sodintas obelis, arba tiesiog patinkančias veisles. Pristatomi 4 skirtingi skiepijimo būdai ir vienas vegetatyvinio dauginimo būdas vaiskrūmiams – dauginimas atlankomis, o vaizdo įrašų pradžioje pateikiamos vaismedžių skiepijimo grafinės iliustracijos.

1. Skiepijimas pagerinto sudūrimo būdu.

Tai vienas patikimiausių metodų, kuris gali būti taikomas skiepijant obelis, kriaušes, slyvas ir kt. kultūras. Svarbu, kad įskiepio ir poskiepio storis sutaptų ir gerai priglustų brazdo* sluoksnis. Tai nesunkiai įgyvendinamas metodas. Truputį pasipraktikavęs šį būdą gali sėkmingai taikyti kiekvienas. Video nuoroda.

2. Modifikuotas pagerinto sudūrimo metodas

Tai panašus metodas, tačiau taikomas kai poskiepis yra šiek tiek storesnis už įskiepį. Video nuoroda.

3. Akiavimas skydeliu/skiedrele

Šis metodas dažniausiai taikomas medelynų praktikoje, skiepijant vasaros pabaigoje. Poskiepiui naudojama norimos veislės einamųjų metų šakelė su subrendusiais pumpurais. Šį būdą galima taikyti ir pavasarį naudojant miegančius ūglius, jeigu turima nedaug dauginamosios medžiagos. Video nuoroda.

4. Skiepijimas užkišimo už žievės būdu

Šis būdas yra vienas paprasčiausių, sėkmingiausių ir naudojamas kai poskiepis yra gerokai storesnis už įskiepį. Video nuoroda.

5. Vaiskrūmių dauginimas atlankomis

Dauginimo atlankomis būdas gali būti naudojamas juodiesiems ir raudoniesiems serbentams, agrastams, aronijoms, sausmedžiams, svarainiams ir daug kitų kultūrų. Video nuoroda.